Portal Uwodzicieli
Witryna poświęcona relacjom damsko męskim oraz budowaniu międzyludzkich więzi emocjonalnych.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit END.

Reguły Cialdiniego dla laików by Vimes

Portret użytkownika Vimes

Dziś moje kochane dzieci skupimy się na "regułach Cialdiniego". Cialdini - profesor psychologii z Arizona State University, opracował swego czasu 6 zmyślnych zasad, szumne słowo opracował, po prostu sklasyfikował zjawiska już istniejące w przyrodzie... Zasady te dotyczą wywierania wpływu na innych. Już widzę jak wam się oczy cieszą na samą myśl o możliwościach jakie one dają. Prawda jest taka, że każdy człowiek świadomie bądź nie podlega tym regułom i korzysta z nich. W tym miejscu chciałem podziękować dla użytkownika o nicku Arcanum, który to zwrócił moją uwagę na to, że sam stosuję jedną z tych zasad. Ja o tym wtedy nie wiedziałem. Poczytałem trochę i... faktycznie! Reguła lubienia pasuje jak znalazł.

Co da Ci poznanie tych zasad? Sprawa jest prosta, będziesz mógł z nich świadomie korzystać, w jakim celu to już zależy od Ciebie. Możesz Podrywać, Negocjować, Nakłaniać innych do swojej woli i w końcu Podbić cały świat, rzucając tych nędznych śmiertelników na kolana! Yyyy, chyba się zagalopowałem w marzeniach... Bardziej humanitarnym zastosowaniem wydaje się możliwość wyłapania i obrony przed takimi zachowaniami ze strony innych. Tak, wierzę w to że w gruncie rzeczy dobre z was chłopaki (i dziewczyny) i tą zabawką będziecie bawić się rozsądnie.

Dość tego przydługiego wstępu, ruszam do lodówki po piwko i możemy pisać dalej, gdybym nie mieszkał na parterze chłodziłbym je na oknie, a tak to się boję, ale parter w akademiku ma taką zaletę, że każdy może "wpaść" nocą... I od razu wyjaśnienie dla abstynentów: Zdrowy mężczyzna może wypić dziennie bez uszczerbku na zdrowiu a nawet dla kurażu. Następujące ilości alkoholu (jest to równoważnik więc wybieraj mądrze): 2 piwa, 200ml wina lub jeden drink Np Szkocka z lodem. (podparte jakimiś tam brytyjskimi badaniami, w Polsce pewnie można więcej...).

Teraz zwracam się do osób które znają owe reguły, niniejszy artykuł, powstaje z myślą o laikach i będzie to moja łopatologiczna wersja tych zasad, zainteresowanych szerzej odsyłam do źródeł. Na stronie zamieszczam go, ponieważ nie znalazłem tu tego zebranego w 1 artykuł.

1. Reguła Wzajemności.
Dobrze wszystkim znana, polega mniej więcej na tym, że człowiek czuje się zobowiązany przysługą wobec osoby która mu coś podarowała. Zasada ta jest bardzo silna i popularna, opiera się na niej lobbing. Człowiek uczciwy, bo niemal każdy się za takiego ma, czuje wewnętrzną potrzebę wywiązania się ze zobowiązań, przysługa za przysługę, towar za towar, towar za pieniądz i mamy handel. Można wykorzystywać ją w bardzo prosty sposób, dajemy komuś coś i zyskujemy stronnika, który chce "spłacić dług", więc skuteczne są tu wszelkie działania wyprzedzające. Dodatkową zaletą może okazać się to, że nie raz wdzięczność przewyższa nasz wcześniejszy wkład. Kobieta dająca prezenty to Femme Fatale.

2. Reguła Konsekwencji.
Określę to jako wykorzystanie czyjegoś uporu przeciw niemu. Załóżmy, że delikwent ma jakieś poglądy na dany temat i upiera się przy nich. Jest to świetny moment żeby to wykorzystać. Posłuchajcie czasem debat w telewizji, zazwyczaj upór jednego polityka wykorzystywany jest przez oponenta w celu ośmieszenia go (skojarzcie to z wujaszkiem negiem). Inna taktyka polega na poprowadzeniu rozmowy w taki sposób, żeby decyzja rozmówcy, często sprzeczna z jego poglądami i interesami, wynikała bezpośrednio z jego wcześniejszego stanowiska "Co? Jesteś niekonsekwentny w tym co robisz?".

3.Reguła Społecznego Dowodu Słuszności.
Czym jest dowód społeczny nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jeśli jednak uchował się ktoś niedoinformowany jest to po prostu presja otoczenia, "Czarne jest białe, a białe jest..." WRÓĆ! "Czarne jest czarne, a białe to białe". Na podrywaj często spotykamy się z krytyką dowodu społecznego i presją "Musisz być ponad to!" no ok, racja. Ale czemu by nie wykorzystać dowodu do własnych niecnych celów. Przykładowa kobieta będzie bardziej przekonana co do sugestii udania się gdzieś, jeżeli usłyszy uzasadnienie w postaci rekomendacji tego miejsca przez osoby trzecie. Im "fajniejsze" osoby trzecie, tym lepiej. Jest to nieoceniona wskazówka dla skrzydłowych, żeby grać do wspólnej bramki wspierając komplementem kolegę. Pisał o tym niegdyś Tical, w jednym ze swoich wpisów przytoczył postać kumpla zachwalającego drinki wykonane ręką Ticala.

4.Reguła Lubienia.
Moja ulubiona. Zauważyliście pewnie, że częściej mówicie tak osobom w stosunku, do których czujecie sympatię. To samo tyczy się osób pociągających fizycznie, tworzą one wokół siebie "Aurę Zajebistości" do której inni lgną jak ćmy do lampy. Mechanizm jest prosty, fajnie ci się z kimś gada, lubisz go, no po prostu to twój kumpel, jak możesz nie pomóc dla kolegi? No właśnie jak nie pomożesz koledze to co z ciebie za kumpel. Słynne: "Co? Ze mną się nie napijesz?" też pasuje. Jeśli dziewczyna Cię lubi to chętniej da się na coś namówić.

5. Reguła Autorytetu.
W Polsce różnie z tym bywa, taka historia, ale na świecie ludzie czują respekt przed Autorytetami, Policja, Politycy, Profesorowie, Justin Bieber (WTF?!)... można by wymieniać długo. Łatwiej się zgodzisz na danie grosza do puszki, jeśli akcję charytatywną popiera twój idol. Prędzej kupisz "Calgon" od Pana Józka, który od 15 lat naprawia pralki niż od Zygmusia Chajzera, bo ten pierwszy się na tym zna. Tworzenie wokół siebie aury eksperta, powoływanie się na niego, czy też wykorzystanie szacunku jakim darzy otoczenie daje piorunujący efekt. Warto napomknąć o symbolach autorytetu: samochód, mundur, zegarek, praca, mieszkanie... to pomaga.

6. Reguła Niedostępności.
Gdy czegoś brakuje, lub może zabraknąć towar jest atrakcyjniejszy. Cukier drożeje => babcie robią zapasy, "tylko jeśli zadzwonisz w ciągu 15 minut dostaniesz szczoteczkę do polerowania chomika gratis!", albo słynne okazje w sklepach, "końcówka serii 20% Taniej!" w domu zrywasz starą cenę, a tam albo taka sama, albo nawet niższa. Tworzenie wokół siebie atmosfery niedostępności, zegarynki, wszelkiego rodzaju kręcenia się na pięcie podczas DG to nic innego jak wykorzystanie tej reguły w praktyce. Po drugiej stronie płotu trawa zawsze wydaje się bardziej zielona, bo jej nie mamy.

To by było na tyle. Mam nadzieję że komuś to się przyda. Na koniec prośba do "Naturali" i "NLP-owców": Nie spierajcie się, wszelkiej maści regułki, to tylko spisane przez mądre głowy (takie jak ojcowie założyciele NLP) informacje uzyskane metodą prób i błędów przez naturali, żeby inni mogli korzystać z ich doświadczeń eliminując błędy. Każda droga jest dobrą drogą, pod warunkiem, że jest twoją drogą.

Pozdrawiam Vimes!

Odpowiedzi

vimes come back. ;d

vimes come back. ;d

Portret użytkownika Vimes

Artur! też się cieszę, że Cię

Artur! też się cieszę, że Cię widzę! Wink

Liczę na opinię i feedback co do mojego artykułu tudzież interpretacji wiedzy zdobytej, czyli:
"jak to widzicie?"

Coś w tym jest, ale szczerze

Coś w tym jest, ale szczerze do większości tych reguł, sam doszedłem, prostym rozmyślaniem... A może pomogła mi trochę w tym ogólną fascynacja psychologia człowieka która od zawsze się jaram

Portret użytkownika Rafał89

Jak to widzimy? Widzę to

Jak to widzimy? Smile Widzę to tak, że każdy akapit można dodatkowo rozwinąć i dodać liczne uwarunkowania. Jednakże to jest dla laików więc na sam początek gitara gra Smile Od czegoś trzeba zacząć, dla nieogarniętych proponuję temat pogłębić.

Pozdro

P.S. Z tym piciem codziennie to ja bym jednak uważał Wink

Portret użytkownika Stary Cap

Zawsze chętniej przeczytam

Zawsze chętniej przeczytam coś, co jest oparte na naukowych źródłach, niż jakieś głupoty, które tylko wprowadzają w błąd. Szkoda, że są to wciąż jedynie podstawy znane mi od dawna. W praktyce nie jest to wszystko takie proste. Na przykład, dając prezenty możemy łatwo pogorszyć swoją sytuację. Mam w tym temacie duże doświadczenie i chciałbym kiedyś napisać o tym bloga, ale na razie "zarobiony jestem".

Portret użytkownika Olivierr

Kurde, pierwszy merytoryczny

Kurde, pierwszy merytoryczny artykuł w ciągu ostatnich kilku dni i akurat na temat który dawno znam.

Vimes tak swoją drogą to mogłeś się skupić też na tym z czego te reguły wynikają, wtedy jest łatwiej to zrozumieć.
Tzn. uwarunkowania ewolucyjne.

Art warto przeczytać(jeszcze lepiej książkę), ale nie wykorzystujcie tego w uwodzeniu, bo na razie więcej NC, MC, KC i FC zapewni wam napieprzanie direktów, chodzenie na siłownie i ogólny rozwój osobisty.

P.S Stosujesz wszystkie reguły Laughing out loud po prostu regułę lubienia najbardziej

P.S2 Vimes, prosisz o bana, żeby nie siedzieć na stronie pisząc różne rzeczy po kilka godzin dziennie, a gdy ban mija od razu wrzucasz arta? Robiąc sobie przerwę od strony, pisałeś arty na stronę? Laughing out loud

Portret użytkownika Vimes

Jeśli zajdzie taka możliwość

Jeśli zajdzie taka możliwość i potrzeba postaram się rozbudować ten artykuł, jednak jak zauważyliście są to rzeczy oczywiste i chciałem sklasyfikować je na stronie w jednym miejscu.

PiotreeK, cieszę się że doszedłeś do tego sam, ja też, chciałem tylko ukazać, że zostało to podzielone i opracowane naukowo, właśnie na drodze obserwacji i doświadczeń.

Rafał89, alkohol jest pod kontrolą Smile

Stary Cap, postarałem się skupić niejako na korzyściach płynących z perswazji, elementy negatywne pominąłem zakładając, że logujące się tu osoby mają jakiekolwiek pojęcie o tym, że kij może mieć 2 końce.

Arcanum, Co prawda artykuł chodził mi po głowie od wielu tygodni, jednak napisałem go dopiero wczoraj, niejako z nudów... Wink

Dziękuję wszystkim za komentarze, łechtacie nimi moje ego Laughing out loud Postaram się w przyszłości wrzucać więcej merytorycznych tekstów. Smile

Portret użytkownika panxyz

Jak dla mnie to szło to

Jak dla mnie to szło to napisać o wiele ciekawiej.

Panxyz, czekamy

Panxyz, czekamy Smile

Portret użytkownika panxyz

Po pierwsze choć

Po pierwsze choć niekoniecznie, można było odnieść te zasady bardziej do podrywu, ale tego też się nie czepiam, bo powiecie "trzeba pomyśleć".
Po drugie co ważniejsze takie zasady jak na przykład "drzwi w twarz", "oko publicznośći" "warunkowanie i skojarzenia" oraz zagrożenia jakie niesie za sobą reguła SDS albo niedostępnośći? O innych już nie mówię.
Po trzecie, jak dla mnie efekt halo jak dla mnie fatalnie wyjasniony, no ale może czaicie o co chodzi.

Portret użytkownika Vimes

Po 4 Cialdini wymienił tylko

Po 4 Cialdini wymienił tylko sześć wyżej opisanych Smile (albo ja nie znalazłem innych)

Portret użytkownika panxyz

O jakiej książce my mówimy,

O jakiej książce my mówimy, bo cialdini wydał chyba kilka w których zmieniony jest prawdopodobnie tylko szyk zdań, a ta reguła stypy w drzwiach itp zawierają się w tych 6.

Portret użytkownika Vimes

"Teraz zwracam się do osób

"Teraz zwracam się do osób które znają owe reguły, niniejszy artykuł, powstaje z myślą o laikach i będzie to moja łopatologiczna wersja tych zasad, zainteresowanych szerzej odsyłam do źródeł. Na stronie zamieszczam go, ponieważ nie znalazłem tu tego zebranego w 1 artykuł."

Skupiłem się na podstawach jak zaznaczyłem w wyżej wymienionym fragmencie.

Spierać się z tobą nie mam zamiaru bo nieomylny szczerze mówiąc nie jestem. Tekst był pisany dla laików przez laika, jeśli chciałbyś podzielić się swoją wiedzą to serdecznie zapraszam (w komentarzu bądź w osobnym artykule). Chętnie się doszkolę. Smile

Jednak puki co szpanujesz tylko hasłami zamiast prezentować wnoszące coś informacje. Jeśli masz zamiar dalej to ciągnąć to proszę bardzo. Wink

Odpowiadając na twoje pytanie to bazowałem na fragmentach "Wywierania wpływu na ludzi".

Pozdrawiam Smile

Vimes, Dobry artykuł, prawie

Vimes,

Dobry artykuł, prawie wcale okrojony, ale oddający istotę całego tego 'wywierania wpływu'. Wpływ ten jednak jest tak naprawdę znikomy. Owszem - złapiesz na to owieczki, całkowicie nieświadome czegoś takiego jak manipulacja.
Coraz więcej na świecie - nie wiem skąd - typowych samców alfa, którzy biorą co im się należy ( bądź też nie Wink), którzy za nic mają Twą dobroduszność i ofiarując im coś niestety nie doświadczysz reguły wzajemności ;D

Przy regule wzajemności warto wspomnieć, że trzeba do jej użycia odpowiedniej dozy szacunku, bo daj Ci Boże (nie wierzę), niech się ta reguła spełni przy byciu "zawsze-we-wszystkim-gdziekolwiek-pomocną-piczą-bez-własnego-zdania". Zostaniesz wykorzystany i to on będzie górą!

Jako tekst edukacyjny - podooba mnie się! Chętnie poczytam więcej Wink

Portret użytkownika panxyz

"Coraz więcej na świecie -

"Coraz więcej na świecie - nie wiem skąd - typowych samców alfa, którzy biorą co im się należy ( bądź też nie Wink), którzy za nic mają Twą dobroduszność i ofiarując im coś niestety nie doświadczysz reguły wzajemności ;D "

To nie jest świat samców alpha tylko egoistów wychowanych w społeczeństwie konsumpcyjnym.

Przyznam Ci rację, panxyz.

Przyznam Ci rację, panxyz. Coś w tym musi być. Jednak nie chcę generalizować, bo to jest tak złożone, jak życie seksualne pandy.