Portal Uwodzicieli
Witryna poświęcona relacjom damsko męskim oraz budowaniu międzyludzkich więzi emocjonalnych.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit END.

Chcę, chciałbym, mógłbym

Portret użytkownika Dan

Do napisania wpisu związanego z  NLP skłaniałem się już od dłuższego czasu, ale dziś dowiedziałem się trochę więcej na ten temat.


Zacznijmy od kilku prostych zdań, które będą miały jeden cel. Pójście z drugą osobą do kina. 
1. Chcę dziś pójść z Tobą do kina.
2. Chciałbym dziś pójść z Tobą do kina.
3. Może moglibyśmy dziś pójść do kina?!

Trzy zdania, trzy sposoby wyrażenia swojej chęci, ale różniące się od siebie znacznie. Zdanie 1. oraz 2. na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym, jednak gdy się uważniej przyjrzeć, słowo "chcę" ma znacznie mocniejszy wydźwięk niż "chciałbym". Mówiąć "chcę" pokazujesz innej osobie co jest twoim celem, swoją pewność, a ponad to pokazujesz, że jesteś gotów go osiągnąć. Dobrym odzwierciedleniem w rzeczywistości jest małe dziecko, które chce, aby mama kupiła mu loda. Malucha nie obchodzi, że matka się spieszy czy nie ma kasy na zachcianki. Ono po prostu chce loda i koniec.

Mówiąc "chciałbym" zostawiasz sobie bufor bezpieczeństwa. To wygląda tak jakbyś był treserem lwów. Stanął przed bramą do klatki, otworzył ją, przeszedł przez nią, ale nie zamknął jej, by w razie czego móc przez nią bezpiecznie uciec, jakby coś poszło nie tak. Albo czujesz się na tyle pewien tego co robisz, albo jesteś niepewny i zostawiasz sobie otwartą furtkę. "Chciałbym" brzmi jak marzenie. Mam na to ochotę, ale jak nie wyjdzie, to nie będę miał do siebie pretensji. 

Spójrzecie teraz na ostatnie zdanie. Jest słabe. Nie dość, że jest to pytanie, to jeszcze brzmi jak prośba. Nawet nie chce mi się więcej o nim pisać. "Mógłbym" ssie i tyle na ten temat.

Wracając teraz na chwilę do "chcę". Jest ono najlepszą formą w wyrażaniu swoich chęci i pragnień, jednakże odnosi się tylko do ciebie. "Chcę" jest egoistyczne, bo może się trafić taka sytuacja: 

- Chcę dziś pójść z Tobą do kina.
- Dobrze. A na jaki film?

ale równie dobrze może się trafić taka:

- Chcę dziś pójść z Tobą do kina.
- A ja nie. 

Żeby uniknąć tego typu riposty, lepiej jest użyć wyrazów odnoszących się do ciebie i do drugiej osoby. Chodzi mi o słowa z końcówką -my. Typu chodźmy, zróbmy, pójdźmy, np. Chodźmy dziś do kina. Mówiąc my pokazujesz, że nie myślisz tylko o sobie ;) 

Odpowiedzi

Portret użytkownika Brave_Jim

Przydatne, a jak ;)Notka na

Przydatne, a jak Wink


Notka na główną dobra Smile

Portret użytkownika oldboy90

no fakt, dobry art. ale nawet

no fakt, dobry art. ale nawet nie dla tych ktorzy sie bawią nlsem. pozniej i tak ci to wchodzi w krew i prawie nigdy nei uzywasz zwrotow ,,czy chcialabys..." czy ,,moglbym z toba" itp itd. im wiecej podrywasz i sie tym bawisz - tym bardziej robisz sie pewny siebie i walisz teksty ,,chce tego i tego" bez zastanowienia.

a dla zabawy z NLSem itp napsiz cos o slowie ,,nie", tez dosc wazne w strukturach zdania Wink

pozdr,

Portret użytkownika Sam

po tym filmie to miałem taki

po tym filmie to miałem taki dobry humor jak nigdy i mogłem wtedy zrobić wszystko =D

Portret użytkownika pentis

Jeśli chodzi o NLS, to jest

Jeśli chodzi o NLS, to jest sporo ciekawych rzeczy, sam zabieram się do założenia bloga, ale to dopiero po sesji.

Jeśli chodzi o film Yes Men, to faktycznie, pierwsza połowa filmu przedstawia obraz dzisiejszego człowieka, ciągłe bycie na NIE, częste zamartwianie etc.  a wystarczyła jedna zmiana i  człowiek zaczyna być szczęśliwy Smile