Portal Uwodzicieli
Witryna poświęcona relacjom damsko męskim oraz budowaniu międzyludzkich więzi emocjonalnych.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit END.

Savoir-vivre

Portret użytkownika młodyA

Savoir-vivre to ogólny przyjęty status kulturalnego zachowania. Dotyczy głównie dziedzin:

    * nakrywania, podawania do stołu i jedzenia,


    * wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru,


    * form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),


    * komunikacji (także telefonicznej i internetowej),


    * zachowania się w szczególnych sytuacjach.

No, ale nie będę opisywał wszystkiego na temat zachowania, ponieważ ta strona temu nie służy. Chcę opisać savoir vivre w relacjach damsko męskich. Nie chcę być posądzony o kopiowanie materiałów więc opiszę swoimi słowami to co wszyscy powinni wiedzieć.

1) Każdy lubi być w centrum uwagi, sprawia mu przyjemność to, że ktoś z zaciekawieniem go słucha. Jeśli będziemy również okazywać przejawy zainteresowania opowieścią drugiej osoby to uzna nas za dobrego słuchacza, nabierze do nas zaufania. Aby być wysłuchanym najpierw trzeba nauczyć się słuchać.

2) Rozmowa przez telefon- brak kontaktu wzrokowego zmusza nas do przejawu swoich uczuć w intonacji głosu. Jeśli rozmawiamy z kimś przez telefon nie możemy okazać znudzenia, zmęczenia oraz zdenerwowania. Wszystko trzeba ogarnąć swobodnie i na luzie.

3) Uśmiech, ciepły i łagodny ton w stosunku do wszystkich jest lekiem na całe zło. Jeśli będziemy uprzejmi dla ludzi z naszego otoczenia, oni również będą dla nas życzliwi, ponieważ śmiech jest zaraźliwy.
J

4) Pamiętaj jej imię! Jeśli masz problemy z zapamiętaniem imion to zawsze, gdy kogoś poznasz zapisz sobie jak się nazywa ta śliczna dziewczyna w telefonie. Jeśli nie dosłyszałeś to zapytaj jeszcze raz od razu przy pierwszym podejściu. Jeśli starasz się zapamiętać jej nazwisko, pamiętaj je! I nigdy nie przekręcaj liter.

5) Przepuszczanie kobiet przodem. Tak to zdecydowana cecha gentlemanów lecz zwyczaj ten nie zawsze musi być przestrzegany. Kiedy wchodzimy do budynku z kobietą zawsze przepuszczamy ją przodem. Wchodzimy po schodach również za kobietami lecz gdy schodzimy idziemy przed kobietami, aby uchronić ją w razie upadku podczas wchodzenia i schodzenia. W sklepach pierwszeństwo mają osoby, które wychodzą, a następnie wchodzą osoby do sklepu. Do restauracji kobietę puszczamy pierwszą w drzwiach lecz do stolika idziemy przed osobą towarzyszącą, gdy wychodzimy partnerka idzie pierwsza, a my po zasunięciu krzeseł idziemy za nią.

6) Kobieta zazwyczaj idzie po prawej stronie mężczyzny. Wyjątkiem może być sytuacja, w której mężczyzna idzie po stronie ulicy, a z jego lewej strony znajduje się partnerka.

7) Dobre maniery nakazują zasunąć za kobietą krzesło, a następnie usiąść samemu.

8) Płacenie za różnego rodzaju rozrywki to kwestia dogadania się. Savoir-vivre nic o tym nie mówi.

9) Pocałunek w rękę. To tradycja rycerska, która zanika już w dzisiejszych czasach lecz niesłusznie. To piękny zwyczaj, który powinniśmy upowszechniać. W sprawach prywatnych rzecz jasna, w sprawach zawodowych radzę tego unikać. Gdy całujemy kobietę w rękę należy pochylić się w stronę dłoni, nie należy podnosić jej do swoich ust.

10) Przedstawiania kogoś:

    * młodszą osobę przedstawiamy starszej,


    * mężczyznę przedstawiamy kobiecie,


    * pracownika niższego szczebla przedstawiamy dyrektorowi,


    * pojedynczą osobę przedstawiamy parze,


    * nowoprzybyłych gości przedstawiamy obecnym.


11) Gdy kobieta wysiada z taksówki prawą ręką przytrzymujemy drzwi, a lewą pomagamy jej w wyjściu. Podczas wsiadania do taksówki najpierw otwieramy prawe drzwi kobiecie, a następnie zamykamy za nią drzwi, obchodzimy samochód i wsiadamy sami.

12) Zachowanie przy stole np. restauracja. Gdy bierzemy sztućce do rąk już ich nie odkładamy na stół jedynie możemy położyć je na talerz. Na talerzu sztućce powinny leżeć: w czasie przerwy w jedeniu skrzyżowane nóż na dole skierowany ostrzem w lewą stronę a widelec na nim; po zakończeniu posiłku nóż i widelec prostopadle na talerzu do siebie, względem stołu 45stopni pochylone w lewą stronę.
 

Zasad savoir-vivre jest bardzo wiele lecz wypisałem te najbardziej dla tej strony przydatne. Zainteresowała mnie jeszcze jedna zasada dotycząca krawata. Zawiązany krawat na szyi powinien sięgać do paska od spodni. Tylko jedna rzecz w ubraniu eleganckim może być we wzór, jeśli macie gładki garnitur możecie ubrać krawat we wzór, jeśli macie garnitur we wzór koniecznie musicie ubrać gładki krawat. Dobranie kolorystycznie krawata do koszuli, garnituru i innych dodatków: najlepiej żeby krawat był kontrastem do całej reszty.


Praca nad zachowaniem zgodnie z zasadami savoir-vivre pomoże nam w nabyciu większej pewności siebie oraz zapobiegnie sytuacjom, w których czujemy się skrępowani, ponieważ nie do końca wiemy jak się zachować. Czytałem dużo na temat savoir-vivre i wam też polecam ciekawe artykuły i chcę abyśmy wszyscy mieli kulturę osobistą, dobre zachowanie, ogółem życzę wam i sobie bycia prawdziwymi gentlemanami.

Odpowiedzi

Portret użytkownika Bruce W

Welcome Mr Bond.

Welcome Mr Bond.

Portret użytkownika Demon2103

Wg. mnie dobry pomysł na

Wg. mnie dobry pomysł na artykuł, zawsze ceniłem sobie zasady dobrego zachowania i kultury. Daję Ci 10

Portret użytkownika lego

Trochę w temacie: ma ktoś

Trochę w temacie: ma ktoś doświadczenie w noszeniu eleganckich ubrań? Mam na myśli przede wszystkim ubrania typu frak, smoking, surdut, cylinder. Jest sens ubrać coś takiego na wesele? (jako gość bądź pan młody)